Jak dorobić na wychowawczym?

By | 12 października 2016

Urlop wychowawczy to jedno z pracowniczych uprawnień związanych z rodzicielstwem. Przyznawany jest w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem – a zatem ma charakter celowy. Wiele osób przebywających na tym urlopie rozważa opcję podjęcia dodatkowego zatrudnienia bądź innej działalności zarobkowej. Czym mogą się zająć?

O czym pamiętać?

Obowiązujące w Polsce przepisy nie wykluczają możliwości podejmowania działalności zarobkowej podczas urlopu wychowawczego – nie jest w nich określone również, ile czasu można na taką działalność przeznaczyć oraz jakiej wysokości dochody osiągać. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że wykonywanie czynności zarobkowych nie może kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem – jeśli zostanie pracownikowi udowodnione, że nie wykorzystuje on urlopu wychowawczego zgodnie z jego przeznaczeniem, poniesie z tego tytułu konsekwencje. Druga ważna kwestia dotyczy osób pobierających zasiłki z opieki społecznej – nie wolno przekroczyć obowiązującego tu kryterium dochodowego, ponieważ grozi to utratą prawa do świadczenia.

Sprawdzone sposoby na wsparcie domowego budżetu

Opcji dorabiania na urlopie wychowawczym jest sporo. Jeśli ktoś decyduje się na taki krok, powinien w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na parę pytań. Co go pasjonuje? W czym jest dobry i do czego ma predyspozycje? Ile czasu dziennie może na to przeznaczyć, by nie odbywało się to kosztem opieki nad dzieckiem?

Jakie są zatem warianty do wyboru? Oto kilka przykładów.

  1. Rękodzielnik.

Rękodzieło artystyczny zawsze wzbudzało ogromne zainteresowanie, ale teraz powróciło do łask w wielkim stylu – klienci znudzeni tanią chińszczyzną szukają rzeczy unikalnych i niepowtarzalnych. Decoupage, renowacja mebli, scrapbooking, szydełkowanie czy może biżuteria? Jest w czym wybierać, więc każda uzdolniona artystycznie osoba znajdzie najlepszą dla siebie technikę. Przeznaczając na to od 2 do 3 godzin dziennie można zarobić w ciągu miesiąca przeciętnie od 200 zł do 500 zł, aczkolwiek trzeba znaleźć zbyt na swoje prace.

  1. Copywriter.

Pisanie różnych tekstów na zlecenie to bardzo popularne obecnie zajęcie, które dla wielu osób jest głównym źródłem utrzymania. Świetnie też sprawdza się jako dorywcza praca, dzięki czemu domowy budżet jest zasilany dodatkowymi środkami. Jakie kwoty wchodzą w rachubę? Na poświęconych copywritingowi forach np. pani Ania z Kielc pisze, że realizując dorywczo copywriting w Sofista.com.pl zarabiała ok. 500 zł. Oczywiście kwoty te mogą być większe – w zależności od ilości i rodzaju pisanych tekstów.

  1. Opiekunka do dzieci.

Opiekę nad swoim dzieckiem można połączyć z opieką nad cudzym dzieckiem, najlepiej w tym samym lub zbliżonym wieku. Rozpiętość w zakresie stawek godzinowych jest spora – w dużych miastach wynoszą one średnio ok. 12 zł, w mniejszych miejscowościach natomiast plasują się przeciętnie na poziomie od 5 zł do 7 zł.

  1. Korepetytor.

Udzielanie korepetycji to świetny sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Przykładowo godzina korepetycji z przedmiotów ścisłych w mniejszych miejscowościach wyceniana jest na kwotę od 30 zł do 40 zł, w większych miastach stawki te są wyższe. Udzielać korepetycji można od 3 do 4 razy w tygodniu – jedna lekcja trwa zwykle od 1 godziny do 2 godzin.

  1. Grafik komputerowy.

W tym zawodzie pole do popisu jest naprawdę ogromne. Projektowanie ulotek, szablonów na blogi, wizytówek etc. – jest w czym wybierać, a miesięcznie można zarobić co najmniej kilkaset złotych.

  1. Pomoc biurowa.

Wiele firm, wydawnictw itp. poszukuje osób do wykonywania zdalnie drobnych prac biurowych takich jak np. wprowadzanie danych do komputera. Nie są to skomplikowane czynności, a przynoszą zarobek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

  1. Bloger.

Prowadzenie na bloga, np. poświęconego tematyce rodzicielstwa, niejednokrotnie okazuje się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście trzeba sporo wysiłku włożyć w to, by blog od strony merytorycznej i wizualnej świetnie się prezentował, ale na współpracy z firmami oferującymi np. produkty dla dzieci można zarobić minimum kilkaset złotych za jeden projekt.